Cart (0)
No products in the cart.
The composition of the set: - AQUA 50 MECH QF concealed WC frame with a guarantee of long-term and trouble-free use - ZEN PRO by Cersanit SQUARE wall hung bowl, with CERSANIT VORTEX technology and hidden fixation -toilet seat duroplast SLIM WRAP, anti-bacterial, soft close, with one-button easy off function AQUA 50 MECH QF concealed WC frame for dry installation has been equipped with a number of functional solutions that make installation easier and faster: brakes in the frame feet, rotatable galvanized feet, QUICK FIX wall mounting system, allowing installation of the product in the corner of the room, outlet knee with four-stage depth adjustment, '1 meter' marking to help determine the height of the wall-hung bowl, and a color code facilitating the installation process. Ease of installation is complemented by the ability to adjust the tank's internal components without the use of tools and a flexible connection hose equipped with O-ring ends that can be easily tightened by hand. The tank of the WC frame was made with modern blow molding technology, a one-piece construction of durable plastic ensures tightness and safety for years of use. Adjustment of the amount of flushed water and the possibility to change the dynamics of the water flow on the mechanical flushing valve, ultra-quiet filling valve with a metal tip, styrofoam insulation around the tank, or FRESH SYSTEM, a special dispenser for freshener cubes, which guarantees hygiene for a longer time—all these contribute to the highest usable quality of the AQUA WC concealed frame. Selected mechanical flush button, to be purchased separately.
Unified Water Label
The AQUA concealed WC frames and CERSANIT VORTEX wall hung bowls have received the highest performance rating from the independent organization Unified Water Label, which evaluates the efficiency of bathroom products. The 'Green' label confirms that these products meet the strictest water-saving standards on the market — minimizing the amount of water needed for flushing. Water consumption has been optimized to the lowest possible level without compromising performance. This not only reduces environmental impact but also delivers tangible cost savings.
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S701-886 |
| Colour | blue |
| Depth | 14,7 - 21 cm |
| Easy-off | yes |
| Flushing | 2-4L |
| Frame type | for WC |
| Gross weight | 42,3 kg |
| Height | 116,5 - 136,5 cm |
| Material | plastic, steel |
| Mounting kit | yes |
| Net weight | 39,3 kg |
| System with refresh function | yes |
| Tank warranty | 10 |
| The button matches | button shall be purchased separately |
| The frame fits into | Cersanit wall hung bowls, mechanical buttons ENTER II / MOVI II / PRESTO II / PILOT II / LUNA / BLOCK |
| Type of building | dry |
| Type of collar | StreamOn |
| Type of hinges | soft-close |
| Type of set | concealed WC frame + wall hung bowl with seat |
| Valve warranty | 10 |
| Warranty | 10 |
| Warranty on rubber elements | 10 |
| Warranty on the frame | 10 |
| Water inlet | centrally on the top, centrally on the back |
| Width | 50 cm |
| EAN code | 5901771137481 |
| Product index | SZWZ1009236282 |
| Download | Download | Download |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.