Cart (0)
No products in the cart.
Modern handles with a knurled surface, Brushed copper finish, Scratch-resistant PVD coating, Single-lever washbasin faucet, Eco-friendly Cersanit Water Save aerator, 25 mm ceramic cartridge for smooth water flow regulation, Water flow limited to 6 l/min for strong performance without maximum faucet opening, Flexible Eco EPDM connection hoses, 60 cm long with a G 3/8 inch diameter, WRAS certified hoses for high quality, Internal coating of hoses prevents changes in water taste and odor, 12-year warranty on the body, 5-year warranty on the cartridge
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S951-801 |
| Colour | copper brushed |
| Warranty | 12 years for body, 5 years for cartridge |
| EAN code | 5901771111566 |
| Product index | AATW1002207191 |
| Acoustic group | II |
| Assembly method | standing (EasyFIX) |
| Body height | 20 cm |
| Connection hoses | flexible connecting hoses G 3/8 inch, length 600 mm, ECO EPDM, WRAS certificate |
| Diameter of the head | 2,5 |
| Flow class | Z |
| Perlator | Cersanit Water Save |
| The length of the spout | 14 |
| Type of chroming | PVD |
| Type of head | ceramic |
| Value for the acoustic group | from 20 to 30 dB |
| Value for the flow class | 5,49 l/min |
| Product card | Download |
| Technical drawing | Download |
| 3D Files | 3DS file, 3DMAX file, DWG file, OBJ file |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.