Cart (0)
No products in the cart.
The ZEN by Cersanit collection is characterized by a refined to perfection combination of harmonious shapes and high-end design, which will bring a calming aura to any interior - regardless of its style or size. Modern faucet handles finished with a knurled surface are an interesting stylistic addition to the entire ZEN by Cersanit collection. The uniqueness of black products from the ZEN by Cersanit collection is also evidenced by the elegant matte surface finish of the fittings. The single-handle bidet faucet from the ZEN by Cersanit collection is fitted with the ecological Cersanit Water Save aerator and a 25 mm ceramic cartridge which enables smooth control of the water stream. The ecological Cersanit Water Save aerator aerates the water stream thus increasing its volume and limiting the water flow to 6 l/min. This allows for a strong, powerful stream without having to turn on the faucet to the maximum. The faucet is also equipped with 60 cm long G 3/8” Eco EPDM connecting flexible hoses. The hoses are WRAS certified, which confirms their high quality. A special coating lines the inside of the hoses so that the water does not change its taste or smell. The product comes with a 12-year warranty on the body and a 5-year warranty on the cartridge.
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S951-575 |
| Acoustic group | II |
| Assembly method | standing (EasyFIX) |
| Body height | 17cm |
| Colour | black |
| Connection hoses | flexible connecting hoses G 3/8 inch, length 600 mm, ECO EPDM, WRAS certificate |
| Diameter of the head | 2,5 |
| Flow class | Z |
| Perlator | Aerator Cersanit Water Save |
| The length of the spout | 13 |
| Type of chroming | damage-resistant body surface: special colour application technology |
| Type of head | ceramic |
| Value for the acoustic group | from 20 to 30 dB |
| Value for the flow class | 5,373l/min |
| Warranty | 12 years for body , 5 years for cartridge |
| EAN code | 5901771053064 |
| Product index | AATD1000446352 |
| Downloads | |
| 3DS File | Download |
| 3DMAX File | Download |
| DWG File | Download |
| OBJ File | Download |
| Technical Drawing | Download |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.