Cart (0)
No products in the cart.
WC concealed system, for dry installation. Durable, frame 50 cm. It guarantees long-term and trouble-free use. Characteristics: • mechanical flushing • adjustable flush-water pressure on the flushing valve • frame made of 40 x 40 mm profiles, powder-coated steel • brake in the feet of the frame • 4-way depth adjustment of the outlet knee allows channeling it sideways or downwards • galvanized rotatable frame feet with 4 mounting positions • adjustable QUICK FIX wall brackets mounting system with micro regulation • ultra-low-noise, NF-certified filling valve with brass connection tip • hygienic FRESH SYSTEM included • installation of the flush button from the front • 2-point cistern water supply connection (centrally on the top, centrally on the back) • supports dual-flushing system: 2/4L, 3/5L (factory settings) or 3/6L • easy tool free adjustment of internal mechanisms • serviceable angular cut-off valve • color coding to facilitate installation process • wide range of buttons to choose • 10-year warranty on valves and mechanisms • 10-year warranty on frame and tank • 25-year warranty on the availability of spare parts
Unified Water Label
Highest water-saving standards with CERSANIT VORTEX AQUA concealed cisterns and CERSANIT VORTEX toilet WC bowls have received the highest efficiency rating from the independent organization Unified Water Label, which evaluates the efficiency of bathroom products. The "green" rating guarantees that the products meet the highest market standards in terms of water saving – the amount of water needed to flush the toilet has been minimized while maintaining full functionality. The economical CERSANIT VORTEX flushing system ensures maximum efficiency with minimal water consumption. Thanks to the small flush option, with a ratio of 3 small flushes to 1 full flush, the average water consumption is just 2.5 litres per flush – this calculation has been verified by the Water Label certification. This represents significant savings for your wallet and the environment – we effectively reduce the negative impact on the planet and help generate real financial savings.
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | K97-525 |
| Colour | blue |
| Depth | 14,7 - 21cm |
| Flushing | 2-4L, 3-5 L (factory setting), 3-6L |
| Frame type | for WC |
| Gross weight | 13,3kg |
| Height | 116,5 - 136,5cm |
| Material | plastic, steel |
| Mounting kit | yes |
| Net weight | 12,3kg |
| System with refresh function | yes |
| Tank warranty | 10 |
| The frame fits into | wall hung bowls (except ETIUDA series), mechanical flush buttons: ENTER II/ MOVI II / PRESTO II / PILOT II / LUNA / BLOCK |
| Type of building | light |
| Valve warranty | 10 |
| Warranty on rubber elements | 10 |
| Warranty on the frame | 10 |
| Water inlet | centrally on the top, centrally on the back |
| Width | 50cm |
| EAN code | 5901771094500 |
| Product index | COAF1001640948 |
| Downloads | |
| Instructions of Assembly | Download |
| 3DS File | Download |
| 3DMAX File | Download |
| DWG File | Download |
| OBJ File | Download |
| Technical Drawing | Download |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.