Cart (0)
No products in the cart.
ZEN by Cersanit collection, Modern knurled handles, Brushed copper finish with a durable PVD coating for scratch resistance, Eco-friendly Cersanit Water Save aerator, reducing water flow to 6 l/min while maintaining a strong stream, 25 mm ceramic cartridge for smooth water flow regulation, Flexible Eco EPDM connection hoses, 60 cm long with G 3/8 inch diameter, WRAS certified,
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S951-799 |
| Acoustic group | II |
| Assembly method | standing (EasyFIX) |
| Body height | 17cm |
| Colour | copper brushed |
| Connection hoses | flexible connecting hoses G 3/8 inch, length 600 mm, ECO EPDM, WRAS certificate |
| Diameter of the head | 2,5 |
| Flow class | Z |
| Perlator | Cersanit Water Save |
| The length of the spout | 13 |
| Type of chroming | PVD |
| Type of head | ceramic |
| Value for the acoustic group | from 20 to 30 dB |
| Value for the flow class | 5,373l/min |
| Warranty | 12 years for body, 5 years for cartridge |
| EAN code | 5901771111542 |
| Product index | AATD1000676352 |
| Downloads | |
| 3DS File | Download |
| 3DMAX File | Download |
| DWG File | Download |
| OBJ File | Download |
| Technical Drawing | Download |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.