Cart (0)
No products in the cart.
The slender shapes of CREA fittings refer to the sublime delicacy of the entire Cersanit brand concept. The single-handle washbasin faucet from CREA collection is fitted with the ecological Cersanit Water Save Aerator and a 35 mm ceramic cartridge which enables smooth control of the water stream. The applied ecological Cersanit Water Save Aerator aerates the water stream thus increasing its volume and limiting the water flow to 6 l/min. This allows for a strong, powerful stream without having to turn on the faucet to the maximum. The silicone finish of the EasyCLEAN aerator prevents limescale build-up. The faucet is also equipped with 45 cm long flexible Eco EPDM connection hoses. The hoses are WRAS certified, which confirms their high quality. A special coating lines the inside of the hoses so the water does not change its taste or smell. The product comes with a 12-year warranty on the body and a 5-year warranty on the cartridge.
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S951-328 |
| Colour | chrome |
| Warranty | 12 years for body, 5 years for cartridge |
| EAN code | 5901771000228 |
| Product index | AATW1000757191 |
| Acoustic group | I |
| Assembly method | standing |
| Battery type | mechanical |
| Body height | 14,4 cm |
| Connection hoses | flexible connecting hoses G 3/8 inch, length 450 mm, ECO EPDM, WRAS certificate |
| Diameter of the head | 3,5 cm |
| Flow class | Z |
| Handle | single handle |
| Perlator | Silicone aerator Cersanit Water Save |
| The length of the spout | 13 |
| Type of chroming | Cersanit Super Shine -thickness of the nickel 8-12μm and chrome 0.25-0.3 μm applied on a faucet Cersanit, guarantees high quality even after several years |
| Type of head | ceramic |
| Value for the acoustic group | 13,9 dB |
| Value for the flow class | 4,2 l/min |
| Product card | Download |
| Technical drawing | Download |
| 3D Files | 3DS file, 3DMAX file, DWG file, OBJ file |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.