Cart (0)
No products in the cart.
The minimalist and modern style of INVERTO by Cersanit faucets is ideal for bathrooms with such a character. The single-handle countertop washbasin faucet from INVERTO by Cersanit collection is fitted with the ecological Cersanit Water Save Aerator and a 28 mm ceramic cartridge which enables smooth control of the water stream throughout its life cycle. The applied ecological Cersanit Water Save Aerator aerates the water stream thus increasing its volume and limiting the water flow to 6 l/min. This allows for a strong, powerful stream without having to turn on the faucet to the maximum. The faucet is also equipped with 60 cm long flexible Eco EPDM connection hoses. The hoses are WRAS certified, which confirms their high quality. A special coating lines the inside of the hoses so the water does not change its taste or smell. The product comes with a 12-year warranty on the body and a 5-year warranty on the cartridge. The set includes an additional handle with a modernistic form in gold color.
Mon - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S951-298 |
| Acoustic group | I |
| Assembly method | standing |
| Battery type | mechanical |
| Body height | 32,3cm |
| Colour | gold |
| Connection hoses | flexible connecting hoses G 3/8 inch, length 600 mm, ECO EPDM, WRAS certificate |
| Diameter of the head | 2,8 cm |
| Flow class | Z |
| Handle | single handle |
| Perlator | Silicone aerator Cersanit Water Save |
| The length of the spout | 16,4 |
| Type of head | ceramic |
| Value for the acoustic group | up to 20 dB |
| Value for the flow class | 4,2l/min |
| Warranty | 12 years for body, 5 years for cartridge |
| EAN code | 5902115799877 |
| Product index | AATW1000697191 |
| Downloads | |
| Instructions of Assembly | Download |
| 3DS File (1) | Download |
| 3DS File (2) | Download |
| 3DMAX File (1) | Download |
| 3DMAX File (2) | Download |
| DWG File (1) | Download |
| DWG File (2) | Download |
| OBJ File (1) | Download |
| OBJ File (2) | Download |
| Technical Drawing | Download |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.