Winkelwagen (0)
Geen producten in de winkelwagen.
The ZEN by Cersanit collection is characterized by a refined to perfection combination of harmonious shapes and high-end design, which will bring a calming aura to any interior - regardless of its style or size. An interesting stylistic addition is a distinctive feature of the entire collection - modern faucet handles finished with a knurled surface. The uniqueness of ZEN by Cersanit products in the gun metal finish is also evidenced by the surface finish of the fixtures, which has been protected with a wear-resistant PVD coating. The single-handle washbasin faucet from the ZEN by Cersanit collection is fitted with the ecological Cersanit Water Save aerator and a 25 mm ceramic cartridge which enables smooth control of the water stream. The ecological Cersanit Water Save aerator aerates the water stream thus increasing its volume and limiting the water flow to 6 l/min. This allows for a strong, powerful stream without having to turn on the faucet to the maximum. The faucet is also equipped with 60 cm long G 3/8” Eco EPDM connecting flexible hoses. The hoses are WRAS certified, which confirms their high quality. A special coating lines the inside of the hoses so that the water does not change its taste or smell. The product comes with a 12-year warranty on the body and a 5-year warranty on the cartridge.
Ma - Fri: 08:00 / 16:00
| Product Code | S951-598 |
| Colour | gun metal black |
| Warranty | 12 years for body , 5 years for cartridge |
| EAN code | 5901771053293 |
| Product index | AATW1001637191 |
| Acoustic group | II |
| Assembly method | standing (EasyFIX) |
| Body height | 20 cm |
| Connection hoses | flexible connecting hoses G 3/8 inch, length 600 mm, ECO EPDM, WRAS certificate |
| Diameter of the head | 2,5 |
| Flow class | Z |
| Perlator | Aerator Cersanit Water Save |
| The length of the spout | 14 |
| Type of chroming | PVD |
| Type of head | ceramic |
| Value for the acoustic group | from 20 to 30 dB |
| Value for the flow class | 5,49 l/min |
| Product card | Download |
| Technical drawing | Download |
| 3D Files | 3DS file, 3DMAX file, DWG file, OBJ file |
Je emailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *
Log in om een review te schrijven!
Het lijkt erop dat er nog geen reviews zijn.